شماره های تماس: 03135548158

آزمایش و تست چربی خون

 

آزمایش چربی خون شامل اندازه گیری کلسترول کل، کلسترول HDL (خوب)، کلسترول LDL (بد) و تری‌‌گلیسرید می‌شود.

تری‌گلیسرید نوعی از چربی خون است که در اثر مصرف مواد قندی و نشاسته ای بالا می‌رود.

کلسترول خون هم با مصرف چربی های غذایی مثل کره، چربی های گوشت، تخم مرغ و مواد لبنی پرچرب، روغن های جامد و مایع، غذاهای سرخ شده و … زیاد می شود.

بهترین زمان برای دادن خون به منظور انجام آزمایش بررسی چربی خون ، صبح زود و بعد از ۱۲ ساعت ناشتا بودن و قبل از خوردن صبحانه است.

مقدار چربی خون در ساعت های روز به بالا و پایین نوسان می کند. بلافاصله بعد از خوردن غذای پرکالری و پرچرب مقداری چربی خون افزایش می یابد؛ بنابراین اندازه گیری چربی خون بعد از خوردن غذا، مقدار صحیح آن را نشان نخواهد داد. مقدار چربی خون بعد ازنوشیدن م

قادیر زیاد الکل، در طول بیماری و در شرایط استرس افزایش نشان می دهد. بنابراین بهتر است آزمایش چربی خون در شرایط ناشتا صورت گیرد و نیز یک بار دیگر آزمایش چربی خون تکرار شود. مقدار میانگین حداقل دو بار آزمایش چربی خون به عنوان نتیجه قابل قبول تلقی می شود.

می تواند آزمایش خون برای بررسی میزان چربی خون را به چند روش زیر انجام داد: ۱٫ انجام آزمایش چربی خون بعد از ۱۲ ساعت ناشتا بودن؛ ۲٫ انجام آزمایش چربیخون بدون ناشتا بود؛ ۳٫ انجام آزمایش چربی خون در منزل در اکثر آزمایش های چربی خون ، نمونه ی خون از بازو گرفته می شود. در دستورالعمل های جدید برنامه آموزش ملی کلسترول توصیه شده است که برای ارزیابی مقدار کلسترول، لیپوپروتئین کامل در شرایط ناشتا اندازه گیری شود. نتایج آزمایش چربی خون پس از ۱۲ ساعت ناشتا بودن، شامل تری گلیسریدها، کلسترول تام (توتال)، کلسترول HDL، کلسترول LDL و نسبت کلسترول به HDL هستند. نسخه ای از نتیجه ی آزمایش چربی خون به فرد مورد آزمایش داده می شود که در آن علاوه بر ارقام مربوط به مقادیر اندازه گیری شده در خون فرد، مقادیر طبیعی هر یک از آنها با توجه به روش انجام آزمایش در آزمایشگاه مربوطه ذکر شده است.

میزان کلسترول و تری‌گلیسرید خون معمولا به “میلی‌گرم در دسی‌لیتر” اندازه‌گیری می‌شوند.

این جدول‌ها میزان‌های طبیعی و غیرطبیعی انواع چربی‌های خون را نشان می‌دهد.

میزان کل کلسترول (میلی‌گرم در دسی‌لیتر) تفسیر
کمتر از 200 مطلوب
200 تا 239 حد مرزی بالا
240 و بالاتر بالا

 

کلسترول بد یا LDL (میلی گرم در دسی‌لیتر) تفسیر
کمتر از 70 مطلوب برای افراد در معرض خطر بسیار بالای بیماری قلبی
کمتر از 100 مطلوب برای افرادی در معرض خطر بیماری قلبی
100 تا 129 نزدیک به طبیعی
130 تا 159 حد مرزی بالا
160 تا 189 بالا
190 و بالاتر بسیار بالا
کلسترول خوب یا HDL (میلی‌گرم در دسی‌لیتر) تفسیر

مردان: کمتر از 40

 

زنان: کمتر از 50

بد
50 تا 59 بهتر
60 و بالاتر بهترین
تری‌گلیسرید (میلی گرم در دسی‌لیتر) تفسیر
کمتر از 150 مطلوب
150 تا 199 حد مرزی بالا
200 تا 499 بالا
500 و بالاتر خیلی بالا

نتایج آزمایش چربی خون

TG(تری گلیسرید) کمتر از mg/dl ۱۶۰ در چاقی، برخی اختلالات ارثی، بیماریهای کبد، کلیه و پانکراس، مقدار آن بالا می‌رود. در سوء تغذیه، مقدار آن پایین می‌آید.
تری گلیسیرید ها در واقع دسته ای از چربی های بدن هستند که به عنوان سوخت و تأمین انرژی برای متابولیسم بدن به کار می روند. افزایش سطح آن ها در خون معمولاً نشانه دریافت زیاد کربوهیدرات است و کاهش آن در هیپوتیروئیدی، سوء تغذیه و سوء جذب مشاهده می شود و در مقایسه با کلسترول، ارتباط ضعیف تری با بیماری های قلبی دارد. سطح آن به دریافت اخیر غذایی بسیار حساس است (خوردن غذای سبک قبل از آزمایش و حتی الامکان مصرف آن عصر روز قبل به طوری که 12 ساعت ناشتا رعایت شود، یکی از همین دلایل است) میزان مناسب تری گلیسرید، معمولاً زیر 150 تا 200 بوده و در شرایط سنی مختلف متفاوت است.

Cholesterol کلسترول خون کمتر از mg/dl ۲۰۰ علاوه بر نوع تغذیه، در کم‌کاری تیروئید، دیابت، بارداری و برخی بیماریهای کلیه و کبد بالا می رود. ممکن است کلسترول بصورت خانوادگی بالا باشد.
لیپوپروتئین کم چگال یا کلسترول بد LDL کمتر از mg/dl ۱۳۰ افزایش آن با افزایش خطر عوارض قلبی – عروقی همراه است.
LDL به نام “کلسترول بد” هم خوانده می شود و در واقع برای بدن ضروری است. چون کلسترول ساخته شده در کبد را برای نیازهای ساختمانی سلول حمل می نماید. اما مقادیر اضافی آن در دیواره رگ ها و بافت ها رسوب می کند.

ماده چرب زردرنگی است که در خون جریان دارد و افزایش سطح آن با افزایش ریسک بیماری های قلبی رابطه مستقیم دارد. وجود کلسترول برای بدن حیاتی است، زیرا اعمال مهمی در بدن انجام می دهد، مثلاً برای عملکرد فیبرهای عصبی، تشکیل نمک های صفراوی، حفظ ساختمان غشاء سلول ها و به عنوان پیش ساز هورمون های جنسی در بدن کاربرد دارد. میزان بالای آن در آزمایش نشان دهنده افزایش مصرف قند و کربوهیدارت و چربی در رژیم است و سطوح پایین آن نشان دهنده چربی کم در رژیم، سوء تغذیه و … می باشد.

لیپوپروتئین پرچگال یاکلسترول خوب HDL بیشتر از mg/dl ۷۰ در صورت کاهش به کمتر از ۴۰، خطر عوارض قلبی – عرقی افزایش می‌یابد. نسبت LDL به HDL ۴ باشد.
HDL به “کلسترول خوب” معروف است، زیرا وظیفه آن برداشت کلسترول اضافی از دیواره رگ ها و انتقال آن به کبد برای دفع کلسترول می باشد. میزان کم HDL در آزمایش، نشان دهنده دریافت رژیم غذایی غنی از کربوهیدرات تصفیه شده است.

سن مناسب جهت انجام آزمایش

به طور کلی، عموم افراد جامعه باید از سن 20سالگی نسبت به آزمایش چربی خون خود اقدام کنند. چنانچه سطح چربی خون شما طبیعی است،هر پنج سال یک بار (از سن 20 سالگی به بعد) و در صورت بالا بودن چربی خون،باید هر دو تا شش ماه، یک بار چربی خون خود را آزمایش کنید. به منظور حذف اثر چربی موجود در غذا، ضروری است آزمایش چربی خون پس از 12 تا 14 ساعت ناشتا بودن انجام شود. این کار دقت آزمایش را افزایش می‌دهد.

راه های اصلی برای کاهش چربی خون

رعایت نکات زیر به همه ی افراد مبتلا به چربی خون بالا توصیه می شود اول: انجام ورزش به مدت سه روز در هفته توصیه می شود بهترین ورزش برای این منظور پیاده روی، دوچرخه سواری و شناست . دوم: حفظ وزن مطلوب و کاهش وزن در افراد چاق و بهبود وضعیت چربی خون بسیار مهم است . سوم: پرهیز جدی از مصرف الکل و سیگار. چهارم: توصیه های غذایی برای افراد مبتلا به چربی خون بالا رعایت شود . پنجم: در صورت صلاح دید پزشک و با تجویز او می توان از داروهایی که تری گلیسرید و کلسترول خون را کاهش می دهند استفاده کرد.

Sh.B